Chirurgiczna zmiana płci

Posted on
chirurgiczna zmiana płci
Zdarzają się sytuacje, gdy w wieku dorosłym zaczynamy życie zupełnie od początku. To trochę tak, jakbyśmy urodzili się na nowo. Operacja zmiany płci to trudna decyzja nie tylko ze względu na olbrzymią ilość konsultacji, wizyt lekarskich i formalności, ale także (nawet dla osoby zdecydowanej na zabieg) ciężki i długi dialog z samym sobą.

Osoba decydująca się na chirurgiczną zmianę płci powinna być świadoma wszelkich za i przeciw, zysków i strat. Zyskanie nowej tożsamości i akceptacja w społeczeństwie może zająć wiele lat. Jednym słowem: jest to najtrudniejsza w życiu decyzja, z którą – wbrew pozorom – zostajemy sami.

Krok za krokiem:

Pierwszym krokiem na drodze do zmiany jest wizyta u seksuologa, który przeprowadza szczegółowy wywiad. Pozytywna opinia specjalisty kieruje nas do kolejnego kroku, czyli specjalistycznych badań. Zalicza się do nich między innymi:

– badania hormonalne

– tomografię komputerową

– badania genetyczne

Gdy wszystkie badania mamy już za sobą, możemy rozpocząć terapię hormonalną adekwatną do płci, jaką chcemy uzyskać. Mężczyzna w ciele kobiety zaczyna przyjmować testosteron, a kobieta w ciele mężczyzny przyjmuje estrogeny. Dodatkowo podawane są blokery hormonalne.

Terapia hormonalna powoduje zmiany fizyczne; osoby przyjmujące estrogeny zauważają wzrost gruczołów piersiowych, natomiast przyjmujący testosteron zauważają pojawiający się zarost.

Jednym z ostatnich etapów jest konieczność wytoczenia procesu przez osobę transseksualną swoim rodzicom. Jest to konieczność, która w konsekwencji pozwala na zmianę danych osobowych we wszystkich dokumentach.

Ostatnim krokiem jest operacja chirurgiczna. To ostateczne przypieczętowanie nowej osobowości.

Chirurgiczna zmiana płci
Chirurgiczna zmiana płci

U mężczyzny w ciele kobiety wykonuje się mastektomię, usuwana jest macica oraz jajniki. Następnie chirurg wykonuje operację ukształtowania penisa. Nacinając i odpowiednio zawijając skórę podbrzusza formuje się męskie organy płciowe. Genitalia męskie można także utworzyć z płata skóry i tkanki podskórnej z pachwiny, a także z tętnicy uda i protezy silikonowej. Ten ostatni zabieg należy do wysoce ryzykownych, więc nie wszyscy decydują się na takie rozwiązanie. Możliwa jest także chirurgiczna zmiana barwy głosu, o ile to, co osiągnęliśmy dzięki terapii hormonalnej okaże się nie wystarczające.

Kobieta w ciele mężczyzny poddaje się zabiegowi wstawienia implantów piersi i laserowego usuwania owłosienia. Chirurg usuwa Jabłko Adama. Możliwe jest wykonanie kilku zabiegów estetycznych nadających twarzy kobiece rysy. Kolejnym zabiegiem chirurgicznym jest uformowanie łechtaczki z czubka penisa, a także ewentualne wytworzenie pochwy z jelita grubego (niekiedy tego typu zabiegi wiążą się z koniecznością noszenia specjalnego balonika zapobiegającego zrośnięciu się wytworzonej chirurgicznie pochwy). Zabiegi tego typu mogą powodować konieczność przeszczepu skóry.

Ważne jest, aby pamiętać, że te zabiegi nie są koniecznością i poddajemy się im dobrowolnie. Jednak istotny jest fakt, że zabiegi typu: usunięcie jąder czy jajników w przypadku operacji zmiany płci istotnie wpływają na powodzenie i efekty terapii hormonalnej.

Czy warto?

Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie znają tylko Ci, którzy przechodzili przez te etapy.

Z całą pewnością osoby, które zdecydowały się na chirurgiczną zmianę płci, mają za sobą ciężką, pełną cierpienia psychicznego i fizycznego drogę. Świadomość tego, z czym wiąże się tego typu decyzja powoduje, że nie jest ona zachcianką, czy chwilowym kaprysem, dlatego zanim krzywdząco skomentujemy czyjąś decyzję porządnie się zastanówmy…

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.