Botoks lekiem na depresje

Posted on
botoks,toksyna botulinowa
Wizyta w gabinecie medycyny estetycznej może poprawić samopoczucie. Być może poprawa samooceny spowodowana jest naszym nowym, młodszym odbiciem w lustrze, a być może toksyna botulinowa to doskonały lek na depresje…

Toksyna botulinowa, znana szerzej jako Botox [nazwa handlowa substancji firmy Allergan] okazała się skuteczna i bezpieczna w wielu zastosowaniach medycznych.

Zastosowanie w rutynowej praktyce medycznej znalazły dwa serotypy – A i B; toksyna botulinowa typu F była stosowana w leczeniu dystonii u pacjentów, którzy wytworzyli przeciwciała bądź kliniczną oporność na serotyp A.

Choć usuwanie zmarszczek czoła czy dolnych kątów oka (tzw. kurze łapki) pozostaje najbardziej popularnym i jednocześnie najbardziej dochodowym zastosowaniem toksyny botulinowej, odpowiedzialnym za połowę jej prawie 3-miliardowego (w dolarach oczywiście) rynku zbytu, lista zastosowań tej substancji jest długa i obejmuje wiele dziedzin medycyny.

Można ją z powodzeniem stosować w okulistyce (w leczeniu różnych postaci zeza, oczopląsu, niedomykalności powiek), w neurologii (w leczeniu dystonii, migreny, spastyczności mięśni, porażenia mózgowego, porażenia nerwu twarzowego czy nadmiernej potliwości), w urologii (w leczeniu nadreaktywności mięśnia wypieracza czy łagodnym przeroście gruczołu krokowego), otolaryngologii (w leczeniu przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, ziarniniakach krtani) czy gastroenterologii (w leczeniu achalazji przełyku, kurczy mięśni, otyłości czy chorobie Hirschsprunga).

Do tej długiej listy zastosowań preparatu być może dołączy w najbliższym czasie psychiatria. Firma Allergan poinformowała właśnie, że będzie kontynuować badania nad użyciem preparatu Botox, w leczeniu zaburzeń depresyjnych i określiła dotychczasowe wyniki badań jako „zachęcające”.

Jak to działa? Do tej pory postulowano, że poprawa nastroju i samooceny obserwowana u pacjentów po zaaplikowaniu toksyny botulinowej to naturalne zadowolenie związane z poprawą wyglądu. Okazuje się jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana, a możliwe korzyści dotyczą wielu aspektów.

W fazie II badania klinicznego wzięło udział 258 dorosłych kobiet z zaburzeniami depresyjnymi, u których przez okres 24 tygodni oceniano skuteczność oraz bezpieczeństwo podania dwóch dawek preparatu (30 lub 50 jednostek) w porównaniu z placebo.

Wyniki badania pokazały, że mniejsza dawka leku (30 jednostek) wykazała większą skuteczność w leczeniu depresji w porównaniu z placebo.

Producent leku uważa, że modyfikując wyraz twarzy i skurcze mięśni przez zastrzyki botoksowe, można przyczynić się do wystąpienia modyfikacji obwodów mózgowych korzystnych w leczeniu depresji.

W jaki sposób? To na razie pozostaje zagadką.

 

Źródło:medexpress.pl/PharmaTimes

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.