Przepuklina brzuszna – operacja

Posted on

Przepuklina brzuszna to przemieszczenie narządów wewnętrznych (najczęściej jelit) poza jamę brzuszną.
Powstaje wówczas charakterystyczne elastyczne uwypuklenie narządów.

Przyczyny powstania przepukliny:
– duży wysiłek fizyczny
– zaburzenia syntezy i degradacji włókien kolagenowych
– złe nawyki żywieniowe
– palenie papierosów
– po przebytej operacji w miejscu utworzenia się blizny

Rodzaje przepuklin brzusznych:
– udowa
– pachwinowa
– pępkowa
– kresy białej
– pooperacyjna

Przepuklina ma postać twardego i napiętego guzka, którego nie można cofnąć. Powiększa się on zwykle podczas kaszlu, wysiłku lub po oddaniu stolca.

Obecnie wyróżnia się dwie metody leczenia operacyjnego:

1. Leczenie tradycyjne – otwarte, które można wykonać bez użycia lub z zastosowaniem materiałów sztucznych (tj. siatki).
Podczas operacji chirurg usuwa przepuklinę i zszywa brzegi ubytku, jednak częściej w miejsce ubytku wszywa się syntetyczną siatkę, co umożliwia zamknięcie ubytku. Tę metodę stosuje się przede wszystkim w leczeniu przepuklin dużych

Od zakresu operacji zależy okres rekonwalescencji – często można wstać z łóżka już kolejnego dnia. Jeśli nie ma komplikacji, zwykle po 1 – 3 dniach pacjent może zostać wypisany z kliniki.Jeżeli przepuklina jest niewielka zabieg może zostać przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym lub krótkim dożylnym, co umożliwia pacjentowi wypis jeszcze tego samego dnia wieczorem.

2. Drugim sposobem na zoperowanie przepukliny jest laparoskopia.
Jak w każdym przypadku, również i ta metoda ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że chory szybciej zdrowieje, bo rana pooperacyjna jest niewielka. Przeciwnicy twierdzą natomiast, że laparoskop nie daje możliwości precyzyjnego umocowania siatki, przez co zdarzają się nawroty choroby.

przepuklina