Przeciwbólowe działanie lasera

Posted on
Zastosowanie laserów w chirurgii i medycynie estetycznej otwiera wiele nowych możliwości zabiegowych. Nie ukrywam, że jestem pod wielkim wrażeniem możliwości lasera Fotona Spectro SP Touch, którego wszechstronne zastosowanie miałam okazję obserwować w klinice Beauty Group Artplastica. Być może wyda się to Wam nieprofesjonalne, ale jeżeli ktoś pyta mnie o ten laser to pierwszym moim słowem jest „wow”! 😉

Mówiąc o działaniach laserów warto wspomnieć o laserach wysokoenergetycznych (HIL – High Intensity Laser). Ich działanie charakteryzuje się tym, że energia, którą emitują, stymuluje i regeneruje tkanki na poziomie komórkowym. Potrafi wniknąć nawet na 12 cm w głąb ciała! Ich moc szczytowa jest nawet do 50 razy większa niż tzw. zimnych laserów.

Tego typu lasery swoje zastosowanie znalazły w terapii leczenia bólu różnego pochodzenia. Bywają także stosowane w rehabilitacji.

Najczęściej terapię laserem wysokoenergetycznym zaleca się w przypadkach:

– bólu kręgosłupa
– zespołu bolesnego barku
– ostróg
– naciągnięcia wiązadeł
– zerwania mięśni
– „łokcia tenisisty”
– zapalenia (zwyrodnienia)stawów
– ostrych i przewlekłych stanów zapalnych
– rehabilitacji pooperacyjnej
– zapalenia stawu kolanowego
– zwichnięcia kostki

Lasery wysokoenergetyczne wykorzystuje się w dwóch trybach terapeutycznych:
Tryb impulsowy – do leczenia bólu; zabieg rozpoczyna się w odległości kilku centymetrów od miejsca, w którym ból odczuwany jest najsilniej. Ruchami koncentrycznymi laser zbliżany jest do ogniska bólu, gdzie zostaje zatrzymany na kilka (2-3) sekund. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, zwykle nie dłużej, niż 5. Pacjent podczas zabiegu nie odczuwa ciepła w miejscu zastosowania wiązki.

Tryb ciągły – do biostymulacji tkanek i leczenia stanów zapalnych; głowica lasera przesuwana jest wzdłuż mięśni w okolicy obarczonej bólem przez 5 do 6 minut. W czasie zabiegu (przesuwanie wiązki odbywa się ruchem ciągłym) pacjent odczuwa ciepło.

Najlepiej sprawdza się trzyetapowa rehabilitacja skojarzona:

Etap pierwszy – przeciwbólowy – z wykorzystaniem lasera HIL,

Etap drugi – fala uderzeniowa,

Etap trzeci – biostymulacja – laser wysokoenergetyczny.

Zastosowanie rehabilitacji skojarzonej najlepiej wpływa na leczenie i regenerację, ponieważ likwiduje przyczynę dolegliwości, a jednocześnie stymuluje odżywienie tkanki i usuwanie toksyn.

Laseroterapia doskonale pobudza regeneracją chrząstek stawowych oraz potęguje przyswajanie składników odżywczych przez układ krążenia

Zadaniem terapii laserem wysokoenergetycznym jest zmniejszenie bólu już po pierwszym zabiegu.
Zaletą terapii jest fakt, że jest ona szybka i nieuzależniająca, jak niektóre środki farmakologiczne stosowane w leczeniu bólu.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.