Dynia – kulinarne „must have” tej jesieni

Posted on
Dynia, to nie tylko ozdoba halloweenowych zabaw, ale także warzywo, które z powodzeniem gości na naszych stołach. Doskonale sprawdza się jako składnik dżemów i ciast, można podać ją w formie duszonych warzyw lub zupy – kremu.

W Polsce mimo,że dynia liczy sobie ponad 760 odmian, najbardziej popularna jest dynia olbrzymia. Ta o intensywnym, pomarańczowym zabarwieniu ma najwięcej witamin i wartości odżywczych. Dynia jest bogata w witaminę A, witaminy z gr. B (B1 i B2), C i PP oraz składniki mineralne: magnez, potas, żelazo, wapń, fosfor. Jest doskonałym źródłem białka i błonnika. W dodatku jest niskokaloryczna (ma zaledwie 28 kalorii w 100g)

Młoda dzięki dyni:

Dynia dzięki zawartości betakarotenu, który jest silnym przeciwutleniaczem, hamuje negatywny wpływ wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia się skóry. Zmielone pestki dyni doskonale nadają się do domowej roboty peelingów, a miąższ dyni można podawać kobietom w ciąży, ponieważ ma działanie przeciwwymiotne. Miąższ (w formie okładu) przydatny jest także w przypadku lekkich oparzeń.

Dynią zainteresowali się naukowcy poszukujący lekarstwa na AIDS. Pracują nad udowodnieniem, że peponina występująca w dyni hamuje działanie transkryptazy – enzymu ułatwiającego replikację wirusa wywołującego AIDS.

Dynia na odchudzanie:

Lekkostrawna i bogata w błonnik dynia reguluje pracę jelit i pobudza procesy trawienne. Jej dodatkowym atutem są właściwości usuwania szkodliwych produktów przemiany materii. Polecana jest też w przypadku leczenia zaparć.

Dynia leczy:

Dynia podnosi odporność organizmu i wykazuje działanie przeciwzapalne. Polecana jest w przypadku chorób pęcherza moczowego i nerek (ma działanie moczopędne). Obniża także zawartość cholesterolu we krwi (polecana jest w przypadku miażdżycy). Jest też doskonałym naturalnym środkiem przeciwpasożytniczym.

Reasumując: dynia, to absolutne kulinarne must have jesieni.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.