Czy tabletki można dzielić?

Posted on
czy tabletki można dzielić?
Przyjmowanie tabletek, to sprawa oczywista. Jedni wskutek choroby zmuszeni są do stałego ich przyjmowania, inni przyjmują je doraźnie, np. podczas przeziębienia. Zdarza się też, że próbujemy tabletkę podzielić na pół kierując się dawkowaniem, możliwą trudnością z połykaniem, a nawet względami ekonomicznymi… Jednak, czy na pewno dobrze robimy? Czy takie „dzielenie” tabletki nie zaszkodzi naszemu zdrowiu?

Bezpieczne dzielenie tabletki

Tabletki, które kupujemy bez recepty, możemy dzielić pod warunkiem, że taka informacja znajduje się w treści załączonej ulotki. Jeżeli takiej informacji nie znajdziemy, lepiej tego nie robić lub (w miarę możliwości) przed podzieleniem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Tabletki, których podzielenie jest dopuszczalne, najczęściej mają zarysowaną przez środek wyraźną kreskę, która ułatwia podział leku. Jednak niezależnie od tego, jak dokładnie staramy się to zrobić, najczęściej nie uda nam się podzielić tabletki na dwie idealnie równe połówki. Co za tym idzie, w każdej z nich stężenie substancji będzie inne.

Jest to problem szczególnie w przypadku tabletek z bardzo niską dawką – tu nawet minimalne wahania stężenia preparatu mogą odbić się na naszym zdrowiu.

Leki z zalecenia lekarza (na receptę)

W przypadku leków które przyjmujemy wyłącznie z przepisu lekarza, obowiązuje jedna zasada: Tabletki dzielimy tylko za wyraźnym wskazaniem lub zgodą lekarza!

Tylko specjalista może zdecydować o tym, w jaki sposób dopasować właściwą dawkę, ma to ogromne znaczenie w przypadku dzieci i osób starszych.

Samodzielne dzielenie leków wypisanych przez lekarza może zaszkodzić naszemu zdrowiu lub zniweczyć efekty leczenia.

leki, witaminy

Powłoka to nie dekoracja, tych leków nie dziel!

Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku leków o przedłużonym działaniu. Leki te stworzone są w taki sposób aby przez dłuższy czas utrzymywały w organizmie stałe stężenia danej substancji leczniczej.

Istnieją również leki dojelitowe. Powłoka takich tabletek jest oporna na działanie soków trawiennych – gdy kapsułka opuszcza żołądek jest w nienaruszonym stanie i trafia bezpośrednio do jelita. Podział takiej tabletki może zniszczyć otoczkę i zaburzyć prawidłowe działanie substancji czynnej oraz uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy.

Nie powinno się także dzielić leków antydepresyjnych.

Jak prawidłowo podzielić tabletkę?

Na pewno nie powinniśmy używać do tego kuchennego noża. Grube ostrze spowoduje pokruszenie się leku, powstaną odłamki, co skutkuje tym, że dawka lecznicza będzie inna niż zalecił specjalista.gilotynka do przecinania leków

Do podziału tabletek najlepiej użyć tzw. gilotynki, którą możemy kupić w aptece. Dzięki temu urządzeniu unikniemy niepotrzebnego rozkruszenia leku, a jego podział będzie precyzyjny.

Uwaga!

Nigdy nie dzielmy tabletek na zapas. Pozbawiona warstwy ochronnej tabletka może nie być odporna na światło, wilgoć czy temperaturę. Tabletki – jeśli w ogóle – dzielimy tuż przed spożyciem.

0 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published.