Maseczka, a problemy skórne

Nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej ze względu na pandemię koronawirusa trwa. Teoretycznie użyć do tego możemy nie tylko maseczki lub przyłbicy, ale te dwa rodzaje zabezpieczenia wybieramy (i słusznie) najczęściej. Jaką maseczkę wybrać? Kiedy założyć maseczkę, a kiedy przyłbicę? Kiedy starać się o zaświadczenie lekarskie zwalniające z obowiązku noszenia maseczki? I czy maseczka, która z założenia jest zdrowotnym zabezpieczeniem (przed COVID-19), paradoksalnie nie spowoduje u nas choroby (skóry)? O tym rozmawiamy ze specjalistą dermatologiem, dr n. med. Magdaleną Popko.

Kontenerowy tomograf komputerowy – wsparcie dla diagnostyki płuc w przebiegu Covid-19

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie otrzymał nowy, kontenerowy tomograf komputerowy. Będzie wsparciem dla diagnostyki płuc w przebiegu Covid-19. W ciągu doby przy Arkońskiej będzie można wykonać nawet 100 badań płuc pacjentów z koronawirusem.

Plastyka ust

Patrząc na te zdjęcia pomyślałam: efekt średni, ale zapewne chirurg zrobił zabieg najlepiej, jak było to możliwe. Biedna dziewczyna, choć z medycznego punktu widzenia dość ciekawy defekt estetyczny… Myliłam się.

Zabiegi po kwarantannie

Też nie możecie się już doczekać powrotu do normalności?…
Wiele z Was pisze, że jak tylko „to wszystko” się skończy, to w pierwszym rzędzie koniecznie musi odwiedzić swojego specjalistę od urody… 😉 Od czego zacząć? Czy jest jakiś harmonogram zabiegów które powinno się wykonać w sytuacji takiej, jaka właśnie nas spotkała?

Nutrakos Amino Acid Supplement

Czy suplementy są złe? Zdecydowanie nie, jednak pod pewnym warunkiem: powinniśmy dobierać je do faktycznych potrzeb naszego organizmu i nie ulec pokusie o nazwie „im więcej tym lepiej”.

Jestem w ciąży. Czy mogę wykonać depilację laserową nóg lub pach?

Epilacja (depilacja) laserowa

Zdecydowana większość zabiegów medycyny estetycznej wśród podstawowych przeciwwskazań podaje ciążę.

Nawet jeżeli okolica poddawana zabiegowi jest oddalona od brzucha – tak jak w przypadku depilacji okolicy nóg i pach – i tak zabiegu po prostu nie wolno wykonać.

Nie wolno… ale dlaczego?

Ze względu na to, że na kobietach spodziewających się dziecka nie wykonuje się testów zabiegów estetycznych i testów żadnej aparatury zabiegowej, nie można zatem jednoznacznie określić szkodliwości lub nie danego zabiegu. Przyjmuje się natomiast domniemane zagrożenie płodu w wyniku przeprowadzenia takiego zabiegu.

Zagrożenie płodu ale też ciężarnej

Ciąża to czas wahań hormonalnych mogących powodować niekiedy nieoczekiwane i nieprzewidywalne reakcje organizmu. Delikatna i wrażliwa skóra kobiet w ciąży bardzo łatwo ulega przebarwieniom i jest na nie niezwykle podatna. Trudno byłoby także leczyć ewentualne powikłania po zabiegu (poparzenia), ze względu na skład preparatów stosowanych w przypadku ich powstania.

Ze względów bezpieczeństwa własnego i dziecka, zabieg depilacji laserowej zaleca się odłożyć aż do czasu zakończenia okresu karmienia piersią.

Kochani stało się…

Patronite blog chirurgicznie precyzyjny
Kochani, stało się…!
Bardzo długo zastanawiałam się, czy zdecydować się na ten krok, ale przeważyła chęć przygotowywania dla Was większej ilości artykułów i filmów, i chęć zachowania jak największej niezależności od tej części pracy, która nazywa się „reklama”. Czy to się uda, tak naprawdę zależy i ode mnie, i od każdego z Was.

Jak schudłam…

Założę się, że najpopularniejszym z postanowień na Nowy Rok jest odchudzanie. Dla wielu kończy się ono porażką lub odłożeniem zamiaru na bliżej nieokreślone „później”, ale są i tacy, którym się odchudzić udaje.

Dezodoranty a antyperspiranty – różnice

Problem przykrego zapachu spod pach dotyczy wielu osób i w większości wypadków przestrzeganie zasad prawidłowej higieny nie jest wystarczające, by całkowicie wyeliminować tę dolegliwość. Dlatego rynek kosmetyczny oferuje szeroki wachlarz preparatów mających uchronić nas przed konsekwencjami powstania brzydkiego zapachu, w tym m.in. antyperspiranty, dezodoranty czy blokery.

Dlaczego pot zlokalizowany pod pachami ma tak intensywny zapach?

Pot jest bezwonny – stanowi jednak doskonałą pożywkę dla bakterii, które właśnie są odpowiedzialne za powstanie charakterystycznego zapachu potu. Pachy są miejscem wyjątkowo sprzyjającym rozwojowi bakterii a pot wydzielany przez gruczoły potowe tzw. apokrynowe – zlokalizowane tylko w kilku miejscach naszego ciała, w tym pod pachami – ma inny skład chemiczny od potu wydzielanego przez gruczoły potowe ekrynowe (zlokalizowane na całej powierzchni ciała). Inny skład chemiczny przekłada się na to, iż pot wydzielany przez gruczoły apokrynowe w kontakcie z metabolizmem bakterii daje odmienną, ostrzejszą i przykrą woń.

Dezodorant czy antyperspirant?

Chociaż oba powyższe nazwy często stosowane są zamiennie, oznaczają kosmetyki o odmiennym działaniu:

  • dezodorant to kosmetyk, który nie hamuje wydzielania potu: jego celem jest maskowanie i neutralizowanie jego przykrego zapachu. Dlatego w dezodorantach znajdziemy substancje bakteriobójcze (np. jony srebra, czy niektóre olejki eteryczne np. drzewo herbaciane), wiążące lotne związki aromatyczne (np. rycynooleinian cynku, cytrynian trietylu, bioferment drożdży gatunku Saccharomyces), absorbujące wilgoć (skrobie: kukurydziana, ryżowa) oraz nadające przyjemny zapach (kompozycje zapachowe a także olejki eteryczne – zazwyczaj cytrusowe).

  • antyperspirant natomiast to kosmetyk hamujący wydzielanie potu – obkurcza ujścia gruczołów potowych tym samym uniemożliwiając ich pracę. Za właściwości antyperspirantów odpowiadają związki glinu (in. aluminium) najczęściej hydroksychlorek glinu. Blokery także zaliczane są do antyperspirantów – zawierają one chlorek glinu, substancję silniej obkurczającej ujście gruczołu potowego, nie tylko na poziomie powierzchni skóry ale także poprzez lepszą penetrację naskórka mają możliwość obkurczenia gruczołu na większej jego powierzchni. To dlatego bloker jest odporny na kąpiele a antyperspirant aplikuje się codziennie. Skuteczność działania blokera niestety często wiąże się z przykrymi dolegliwościami szczypania i podrażnienia skóry.

Który kosmetyk wybrać?

Ze względu na wiele kontrowersji związanych ze związkami aluminium, które podejrzewa się o działanie kancerogenne, lepszym wyborem jest stosowanie dezodorantów w myśl zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jeśli jednak problemem jest intensywne wydzielanie potu i powstawanie plam na odzieży należy z rozwagą sięgać po antyperspiranty i wybierać te o jak najbezpieczniejszym składzie. Stosowanie blokerów lepiej jest pozostawić na wyjątkowe okoliczności lub odstawić je całkowicie.

Warto także pamiętać, że dieta ma bardzo istotny wpływ na zapach naszego potu – sięgając po zdrowe, nieprzetworzone produkty przyczyniamy się do zmniejszenia intensywności zapachu potu. Ponadto systematyczne spożywanie natki pietruszki, bazylii, mięty, kopru czy szałwii również minimalizuje jego uporczywy aromat.

 

Źródło: materiały prasowe Sylveco

Emocje widoczne na skórze

trądzik różowaty
Niedawno powstała gałąź medycyny – psychodermatologia – zajmuje się związkami pomiędzy psychiką a chorobami skóry. Podłoże psychiczne – jak się okazuje – może mieć bowiem nawet 10% dolegliwości, z którymi zgłaszamy się do lekarza.

Jeżeli podejrzewasz, że może to dotyczyć również Ciebie, koniecznie zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby pokieruje cię dalej, np. do lekarza ds. chorób psychosomatycznych.

Jesteś smutna? Widzę to po twojej skórze.

Trudne wydarzenia, przeżycia i stres przyczyniają się do zaostrzenia wielu chorób dermatologicznych, np. łuszczycy, AZS, trądziku. Zdaniem dermatologów bierze się to stąd, że w życiu płodowym mózg, skóra i układ nerwowy wytworzyły się z tego samego listka zarodkowego.

Stres niszczy też zęby

Napięcie spowodowane nerwami może koncentrować się też w mięśniach żuchwy. Złoszcząc się, zaciskasz szczęki z siłą dziesięć razy większą niż normalnie. Dochodzi wówczas do ścierania zębów oraz uszkodzeń dziąseł i zgryzu, a niekiedy występuje także tzw. bruksizm.

Wiele chorób związanych jest też bezpośrednio z naszymi negatywnymi emocjami. Można do nich zaliczyć zaostrzenia astmy, schorzenia skóry, bóle głowy, bóle kręgosłupa.

Oczywiście, nie należy tutaj każdorazowo łączyć schorzenia z emocjami i wyłącznie tam doszukiwać się jego przyczyn, jednak warto mieć na uwadze jak wielką moc ma nasza psychika.